Fortsätt till huvudinnehållet
Logo

Finnkampen nästa för löparen Lovisa Modig

Ett bra exempel på vårt sponsringsarbete är Lovisa Modig, Torsbytjejen som efter en elitidrottskarriär inom längdåkning nu satsar fullt ut på friidrott. Starka resultat under sommaren har lett till att hon i helgen är uttagen att representera Sverige på 10 000 meter i den klassiska Finnkampen.

Den 31-åriga Lovisa Modig bor sedan flera år tillbaka i Torsby, tävlar för Torsby Löparklubb och tränas av Lars-Erik Nilsson, som till vardags är virkesköpare vid Fiskarheden i Torsby. Lovisa, som tidigare varit elitskidåkare med meriter som en andraplats i stafett vid världscupen i Lahtis 2021 och ett SM-silver i fristil 2021, satsar nu helhjärtat på friidrott och löpning.

Under sommaren har du radat upp fina resultat som exempelvis ett SM-guld på 10 000 meter, näst bästa svenska på Göteborgsvarvet och en vinst på Trailvasan 30 km. Vad ligger bakom årets framgångar?

– Det här är första året som jag satsat fullt ut på löpningen. Förra säsongen var fortfarande blandad med längdåkning och löpning. Att kunna fokusera helt på löpningen har gett resultat.

Du har tidigare arbetat med skogsvård och plantsättning, är det något du planerar att fortsätta med framöver?

– Ja, men på ett lite annat sätt. Under sommaren köpte jag och min sambo en gård här i Torsby med 15 hektar skog. Nu ser jag fram emot jakt med våra tre hundar och att ta hand om skogen på bästa sätt. I framtiden kanske vi även kan utöka gården med fler djur.

Du tränas av Lars-Erik Nilsson, virkesköpare på Fiskarheden. Vad betyder han för din löparsatsning?

– Lasse har tränat mig länge och är väldigt viktig när det kommer till min träningsplan. Det är svårt att själv se sin egen träning utifrån, så det är superviktigt att ha en duktig tränare som kan avgöra om man till exempel behöver vila eller förändra något i sitt upplägg. Vi känner varandra väldigt väl och har ett fint samarbete.

Till helgen är det som sagt Finnkampen och ditt första riktiga landslagsuppdrag som löpare. Hur ser dina mål ut framöver?

– Nu i höst är planen att förutom Finnkampen springa Lidingöloppet samt kanske ett 10 000-meterslopp i Spanien. Till nästa år vill jag fortsätta leverera bra resultat och göra fler landslagsuppdrag på 10 000 och 5 000 meter.

Lovisa Modig och Fiskarheden har flera beröringspunkter:

– Lovisa är en fin förebild för många, inte minst unga. Dessutom är hon en engagerad skogsägare. Förutom ren ekonomisk stöttning har vi även ett samarbete där Lovisa föreläser och inspirerar våra skogsägare, vilket har varit mycket uppskattat, säger Ola Mattson, skogschef vid Fiskarheden.

Missa inte Finnkampen på SVT fredag och lördag. Lovisa springer 10 000 meter kl. 18.46 på lördagen!

Datum: 2024-08-26
Kategori: Fiskarhedens Trävaru, Koncern, Startsida